10 stycznia

Wszystko o nowych przelewach do ZUS - jak nie dać się oszukać i jak nie stracić prawa do świadczeń

Większości osób wydaje się, że "na wnuczka" da się oszukać tylko babcie. Tymczasem oszuści przerzucili się na grupę przedsiebiorców. Po akcjach wysyłania wezwań do zapłaty za wpis do CEiDG, przyszedł czas na wyłudzanie pieniędzy "na ZUS". Jak nie dać się wkręcić i jak prawidłowo rozliczac się z ZUS na nowych zasadach? O tym przeczytacie poniżej. BONUS: kilka ciepłych słów na temat ZUS, które pomogą Wam zminimalizować ból serca przy przelewaniu składek 🙂Stary sposób płacenia składek ZUS


Dotychczas przelew na ZUS to właściwie były 2 lub 3 przelewy. Każdy z funduszy ZUS przedsiębiorcy  opłacali oddzielnie:
  • Fundusz Ubezpieczeń Społecznych,
  • Fundusz Ubezpieczeń Zdrowotnych,
  • Fundusz Pracy (nie płaci się w okresie tzw. małego ZUS).

Dodatkowo przy każdej płatności należało precyzyjnie oznaczyć za jaki okres jest wpłata oraz identyfikator wpłacającego. Było to konieczne ponieważ wszyscy wpłacaliśmy pieniądze na to samo konto w ZUS.

Nowy sposób  płacenia składek ZUS - od 1 stycznia 2018 jednym przelewem


Pierwsze wpłaty ZUS w 2018 r. dotyczą jeszcze grudnia 2017, ale już musimy dokonywać ich na swój numer rachunku składkowego, jednym przelewem.

Dodatkowym ułatwieniem w nowych przelewach do ZUS jest brak obowiązku dokładnego opisywania tytułu przelewu - wpłacasz przecież pieniądze na swój rachunek.
Coś jakby lokata 😉

Numer Rachunku Składkowego


Każdy przedsiębiorca posiada unikatowy, indywidulany numer rachunku, który prezentuje się w taki sposób:

www.zus.pl/eskladka

ZUS twierdzi, że wysłał do wszystkich przedsiębiorców informację o NRS - Numerze Rachunku Składkowego.
Jeśli z jakichś powodów nie masz swojego numeru rachunku, to w łatwy sposób możesz go sprawdzić za pomocą specjalnie utworzonej wyszukiwarki: e-SKŁADKA.

Być może zastanawiasz się dlaczego numery kont są publicznie dostępne i każdy kto ma Twój numer Regon i NIP (a każdy może znaleźć te numery w CEiDG), może znać Twój NRS?

Dla uspokojenia: NRS działa tylko w jedną stronę - przyjmuje wpłaty, nie ma możliwości wypłaty. Nikt nie zabierze Twoich pieniędzy z ZUS i tym samym nie ma potrzeby utajniana numeru rachunku.

Twoje pieniądze nie zaginą w ZUS, ale czy na pewno wysłałaś przelew do ZUS?

Oszustwa metodą "na ZUS"


Zapewne część z Was otrzymała kiedyś listy z druczkiem opłaty za wpis do "Centralnego Rejestru i Ewidencji Przedsiębiorców" (to NIE jest to samo co CEiDG). Miałam okazję mieć takie pismo w ręce i przyznaję, że oszuści dobrze się przygotowali. Perfekcyjnie imituje pismo urzędowe.

Dla przypomnienia: rejestracja firmy w Polsce jest bezpłatna! 

Tym razem oszuści, podszywając się pod ZUS, rozsyłają listy z fałszywym numerem rachunku wskazanym jako NRS, czylu ustawowo przypisane do przedsiębiorcy konto składkowe. Jak łatwo się domyślić, pieniądze nigdy nie trafią do ZUS. Dlatego przed pierwszą wpłatą (po też) sprawdź swój numer na stronie e-SKŁADKA, w każdej placówce ZUS lub zadzwoń do Centrum Obsługi Telefonicznej: 022 560 16 00. To tylko chwila, a możesz uchronić się przed oszustwem.


Co się dzieje z Twoją wpłatą na NRS


Gdy już udało się zrobić przelew na prawidłowy numer rachunku, ZUS od razu zaksięguje i rozliczy wpłatę na Twoim koncie. W jaki sposób ją podzieli, jeśli np. masz zaległości na koncie? Dojdziemy do tego.

Każdą wpłatę ZUS podzieli proporcjonalnie na wszystkie ubezpieczenia i fundusze (na podstawie ostatniej deklaracji rozliczeniowej - przekazanej albo utworzonej przez ZUS, jeśli nie ma obowiązkiu jej przekazywania). W przypadku braku zaległości, pełne składki za grudzień 2017 r. ZUS rozdzieli następująco:

zus.pl


Lepiej nie mieć zaległości w ZUS


Jeśli posiadasz zaległości w ZUS, to powinnaś wiedzieć, że z zasady wpłaty pokrywają zawsze najstarsze zobowiązania, czyli zaległości i odsetki. Musisz na bieżąco kontrolować sposób, w jaki ZUS rozdysponuje wpłatę, z dwóch powodów:
  • ubezpieczenie społeczne odliczamy od dochodu,
  • ubezpieczenie zdrowotne odliczamy od podatku.

Oznacza to, że musisz wiedzieć jaka część Twojej wpłaty przypadła na zaległe ubezpieczenie społeczne, a jaka na zdrowotne. Od tego zależy prawidłowe obliczenie podatku dochodowego. W jaki sposób możesz to sprawdzić? Właściwie tylko na dwa sposoby: wizyta w ZUS lub poprzez Platformę Usług Elektronicznych ZUS, czyli PUE.

Oprócz trudności w rozliczeniu podatku, nowe zasady opłacania składek mogą wpłynąć na podleganie dobrowolnym ubezpieczeniom. Jak wspomniałam, jeśli masz zaległości, to ZUS rozdysponuje wpłatę na przeterminowane składki i z tego powodu będziesz mieć niezapłaconą w pełnej wysokości bieżącą składkę. Może się z tym wiązać na przykład utrata prawa do zasiłku chorobowego lub macierzyńskiego ➡ składkę na ubezpieczenie chorobowe należy wpłacać w terminie, w przeciwnym razie ZUS wyrejestruje Cię sam z siebie z ubezpieczenia chorobowego.

UWAGA ❗ Skontaktuj się bezpośrednio z ZUS jeśli masz układ ratalny lub postępowanie egzekucyjne. Dopytaj o sposób wpłacania zaległości.

Czy nowy sposób wpłacania składek to ułatwienie dla przedsiębiorców?


Na pierwszy rzut oka - TAK, jeśli nie masz zaległości i opłacasz składki w terminie.

Dla przedsiębiorców, którzy posiadają zaległości - raczej będzie to utrudnieniem. Dotychczas, gdy zabrakło pieniędzy, można było zapłacić chociaż samą składkę zdrowotną, żeby nie utracić prawa do świadczeń (lakarz, szpital). Obecnie ZUS może Twoją bieżącą wpłatę zaksięgować na stare, zaległe ubezpieczenia społeczne, co może spowodować "wypadnięcie" z ubezpieczenia zdrowotnego.

Na poprawę humoru - czy w ZUS jest coś pozytywnego?


Przyzwyczailiśmy się do ciągłego narzekania na ZUS - przedsiębiorcy na wysokość składek, pracownicy na jakość świadczeń. Jako że jesteśmy narodem narzekaczy to trzeba nam czasem pokazać, że nie wszystko ma tylko złe strony. Również ZUS.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych - ZUS, żartobliwie nazwywany Zakładem Utylizacji Szmalu, w formie przybliżonej do tej jaką znamy teraz powstał w XX w. Wcześniej funkcje, które teraz pełni ZUS, pełniło społeczeństwo - zajmowało się chorymi i starymi. Obecnie na sąsiadów i rodzinę nie zawsze można liczyć, na listonosza z emeryturą - zawsze 💰💰💰😉

Dlaczego warto płacić ZUS


Większość przedsiębiorców nie chce płacić ZUS. Każdy chciałby mieć w kieszeni te kilkaset złotych wiecej do własnej dyspozycji i twardo upieramy się, że wówczas sami opłacalibyśmy najkorzystniejsze ubezpieczenie i jeszcze by nam zostało. Doprawdy?

Przedstawię Wam tylko 5 z wielu argumentów ZA, dzięki którym przestanie Was boleć serce przed każdym przelewem do ZUS.
  1. Jeśli ZUS jednak nie zbankrutuje to dostaniecie emeryturę.
  2. Można zarobić kilka tysięcy przy okazji zasiłku macierzyńskiego (w ciąży trzeba zainwestować w większe wpłaty).
  3. Depresja? To ZUS będzie płacił za Twoje zwolnienie lekarskie i płakanie w poduszkę.
  4. Znasz koszty operacji i hospitalizacji? Lepiej płać jednak ten ZUS - w przypadku cieżkej choroby pokryje leczenie.
  5. Coraz bliżej drugiego progu podatkowego? ZUS uratuje Cię przed 32% podatkiem!
Miłego robienia przelewów 😊 Termin pozostał bez zmian: 10 lub 15 dzień następnego miesiąca.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz