05 grudnia

Świąteczne wydatki w Twojej firmie - czego unikać, żeby nie mieć problemów w czasie kontroli podatkowej

Czy prowadzisz firmę w domu? Pracujesz u klienta, a w domu zarejestrowałaś jedynie siedzibę firmy? Jeśli odpowiedź brzmi: TAK, to zapewne jak większość przedsiębiorców zastanawiasz się, które wydatki mogą być kosztem działalności i mogą w konsekwencji obniżyć podatek do zapłaty. A żadne inne wydatki nie budzą tyle wątpliwości, co wydatki świąteczne. 


Na pewno już zaczęłaś zastanawiać się nad  świątecznym wystrojem firmy, wysyłką kartek dla klientów, może chcesz zorganizować małe spotkanie. Zanim wyruszysz na zakupy i poczynisz pierwsze przygotowania przeczytaj klika wskazówek, czym powinnaś kierować się w kwestii święta-firma. 


Świąteczne wydatki a koszty firmowe


Podzieliłam temat na trzy części, dla większej przejrzystości:

Przeczytaj jakiego rodzaju PREZENTY, UPOMINKI mogą być kosztami: tanie czy drogie, ładne czy brzydkie...
Impreza firmowa: WIGILIA FIRMOWA, WINTER PARTY - bez względu na nazwę - sprawdź, na które wydatki możesz wziąć fakturę i zaliczyć je w koszty.Piękny wystrój biura czy sklepu - to przyciąga klientów jak magnes. Czy CHOINKA, DEKORACJE w biurze, ale we własnym domu, też mogą być kosztami?


Dylematy przedsiębiorców są podobne: czy mogę wziąć fakturę na ... choinkę/lampki/wynajem mikołaja/sztuczny śnieg na szyby/upominki dla kontrahentów/cukierki dla klientów/grzybową z uszkami dla pracowników... i wszystkie te inne rzeczy, które wprowadzają w świąteczną atmosferę? 😊

Gdybyś miała wątpliwość, do której grupy zaliczyć Twój wydatek, napisz w komentarzu - na pewno odpowiem.

Już kupiłam co trzeba, co teraz?


Jeśli macie część zakupów za sobą, to pamiętajcie o ważnej sprawie - o fakturę, nawet na firmę, można poprosić zawsze. Sprzedawca może odmówić jej wystawienia dopiero po upływie 3 miesięcy od zakupu (później i tak może wystawić fakturę - jeśli oczywiście chce).

Obowiązek wystwienia faktury wynika wprost z przepisów, więc gdyby ktoś wpierał Wam, że nie może tego zrobić, to zapamiętajcie to zdanie, które warto wygłaszać w takiej sytuacji:
"Zna Pan/Pani treść artykułu 106i ustawy o VAT?" 
Gwarantuję, że zawsze działa i po chwili macie fakturę w ręce 🙂

Dla zainteresowanych: artykuł 106i 

Skracając i upraszczając: termin wystawienia faktury na żądanie upływa 15 dnia miesiąca po miesiącu, w którym coś kupiłaś, a jeśli zakup był dawniej niż miesiąc temu - do 15 dni od Twojego żądania wystawienia faktury.

Jak zawsze od tej reguły są wyjątki - zazwyczaj nie dotyczą najpowszechniejszych zakupów, więc nie będę o nich pisała w tym miejscu.

I na koniec:

Życzę Wam najlepiej zorganizowanych świąt w firmie, jakie tylko możecie wymarzyć!
🌲🌲🌲🌲🌲🌲🌲🌲🌲🌲🌲🌲🌲

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz