02 listopada

Cztery tygodnie zmian dla lepszego życia - tydzień 1 - wyrzucanie zbędnych rzeczy

Napisano wiele książek o sztuce organizacji przestrzeni, znaczeniu ładu i porządku oraz wpływu bałaganu na życie. Każda nowa pozycja z tej dziedziny cieszy się dużą popularnością, co oznacza, że dla wielu osób jest to wciąż pole do pracy nad sobą. Chcemy mieć poukładane życie, a ponieważ nie jest to takie proste do osiągnięcia, zaczynamy od poukładanego mieszkania.


Z pewnością dlatego właśnie, metamorfoza "30 dni do zmian" Edyty Zając rozpoczyna się od porządków w najbliższym otoczeniu.

Jeśli jeszcze tego nie zrobiłaś, koniecznie zapoznaj się z postem ➡ Cztery tygodnie zmian dla lepszego życia

W pierwszym tygodniu 30-dniowej metamorfozy skupiamy się na usunięciu z najbliższego otoczenia zbędnych rzeczy. Niezależnie od przyczyny, z której wynika zebranie nadmiernej ilości przedmiotów - z pewnością zajęło to lata. Na pozbycie się tego materialnego balastu masz tylko tydzień.

Dlaczego należy wyrzucać zbędne rzeczy?


Znasz zasadę, która mówi, że poprawnie sformułowane pytanie zawiera już odpowiedź?😀 Zbędne rzeczy należy wyrzucać, ponieważ są zbędne 😉🙂 Nie potrzebujesz ich.


Jak zacząć?

 
W pierwszej kolejności podejmij decyzję, że w ciągu tygodnia uporasz się z wyrzuceniem WSZYSTKICH zbędnych rzeczy z mieszkania. Zbędnych, czyli - starych, brzydkich, zepsutych, spleśniałych, niedziałających, przeterminowanych, niemodnych, dziurawych, śmierdzących, niepraktycznych, niepotrzebnych, ale również tych, które wyglądają i działają całkiem w porządku, jednak z pewnych powodów ich widok nastraja Ciebie negatywnie (np. prezent od wyjątkowo nielubianej osoby). Zbędne są również rzeczy, które nie spełniają powyższych warunków, ale po prostu ich nie używasz, np. całkiem fajne kalosze, które kupiłaś na wyprzedaży, ale to Twoje piąte kalosze i nie widziały światła dziennego od kilku lat.

Powinnaś zrobić inspekcję swojego domu. Rozejrzyj się wokół siebie. Nie chodzi o rzucenie okiem i sprawdzenie czy panuje tam względny porządek, ale o skupienie sie na rzeczach, które tam zgromadziłaś. Odnośnie wszystkich przedmiotów zadaj sobie pytania:

- Czy są ładne?
- Czy kojarzą sie z dobrymi wspomnieniami?
- Czy budzą pozytywne uczucia?
- Czy spełniają swoje funkcje?


Pozbywanie się zbędnych rzeczy


Po pierwszej analizie możesz przejść do akcji. Użyj np. samoprzylepnych karteczek do oznaczenia miejsc, które wymagają konkretnego działania, np.: szafka z bielizną - wyrzucić skarpety bez pary; szafka w łazience - wyrzucić kosmetyki, które są otwarte dłużej niż zaleca producent; półki z książkami - wybrać książki do oddania na makulaturę; szafka pod zlewem w kuchni - wyrzucić stare słoiki, do których nie ma zakrętek, itd...

Oczywiście podjęcie decyzji, czy coś jest zbędne czy nie, pozostawiam Tobie. Być może masz na półce coś wyjątkowo tandetnego, lecz jest to dla Ciebie pamiątka tak wartościowa, że przenigdy nie pozbędziesz się jej. Aby uczciwie podejść do procesu metamorfozy, powinnaś jednak popracować nad sentymentami.

Jeśli naprawdę MUSISZ, zostaw najcenniejsze pamiątki.

Jak pozbywać sie rzeczy?


Zastosuj metodę pudeł- weź dwa kartony i wędrując z nim pod pachą wrzucaj tam wszystkie rzeczy, które są zbędne. Ale naprawdę WSZYSTKIE, bez litości. Jeśli jesteś posiadaczką sporej ilości rzeczy - przeznacz jeden zestaw pudeł na jedno pomieszczenie. Oczywiście możesz użyć worka lub czegokolowiek innego. Ważne, aby oczyścić przestrzeń.


Dlaczego dwa pudła? Do jednego wrzucaj rzeczy, które nie budzą żadnych watpliwości, co do tego, że ich miejsce nie jest w Twoim domu - rzeczy do wyrzucenia. Drugie pudło przeznacz na wszystko to nad czym chciałabyś się chwilę zastanowić, rzeczy które należy odłożyć w inne miejsce, naprawić oraz na rzeczy do oddania czy sprzedania. 

Działając w ten sposób szybko opróżnisz ze zbędnych przedmiotów pomieszczenie po pomieszczeniu.

Prawdziwa zmiana nadejdzie wtedy, gdy zrobisz coś innego niż do tej pory. Pożegnasz się z przeszłością, starym Ja, dawnymi nawykami. Odmienisz swoje otoczenie. Pozbędziesz się rzeczy, które przeszkadzały Ci w  byciu kreatywnym. Stworzysz nowe, bardziej sprzyjające miejsce. Jeśli zdecydujesz się uprzątnąć ze swojego życia to, co było, zrobisz miejsce na nowe wspomnienia.

Na koniec -  mała ściąga - lista rzeczy do zrobienia w tym tygodniu, dzięki której niczego nie zapomnisz 🙂

  1. Posprzątaj w lodówce i usuń z niej wszystkie zepsute i przeterminowane produkty.
  2. Wyrzuć stare, zeschnięte kosmetyki. Wyrzuć również te, które nie działają tak jak powinny i ich nie używasz.
  3. Zrób remanent w biżuterii i innych akcesoriach - wyrzuć kolczyki bez pary, zepsute łańcuszki.
  4. Rzeczy po domu - naprawdę chcesz, żeby mąż widział Cię codziennie w poplamionych i podartych dresach? Wyrzuć zniszczone rzeczy.
  5. Zbędne rzeczy znajdują się również w Twoim komputerze. Uporządkuj pulpit. Zarchiwizuj pliki, które będą potrzebne w przyszłości a usuń niepotrzebne.
  6. Powyższa zasada dotyczy telefonu i tysiąca zdjęć, które na pewno tam przechowujesz.
  7. Reklamówki, co ładniejsze opakowania, torebki na prezenty - znajdz dla nich konkretne miejsce - jeżeli masz zamiar wykorzystać je w przyszłości. 
  8. Zaproszenia na ślub, pocztówki i inne papierowe pamiątki - jeśli bardzo mocno chcesz je zatrzymać to zatrzymaj, ale znajdz dla nich jedno estetyczne pudełko.
  9. Czy przechowujesz instrukcje obsługi i karty gwarancyjne sprzętów, które masz w domu? Tego typu dokumenty po okresie gwarancji są niepotrzebne, a większość instrukcji obecnie znajdziesz w internecie. Często również nie ma potrzeby przechowywania opakowań każdej zakupionej rzeczy.
Więcej pomysłów znajdziesz w książce Edyty Zając "30 dni do zmian". Pamiętaj! Pozbycie się zbędnych rzeczy jest pierwszym krokiem do uporządkowania Twojego życia. Powodzenia!

W natępnym tygodniu będzie jeszcze ciekawiej - tydzień 2 - próbowanie nowych rzeczy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz