28 września

Dlaczego powinnaś zmienić księgową


Ok, powiedźmy sobie szczerze: jeśli prowadzisz małą, lokalną, jednoosbową firmę, taką jak warzywniak czy salonik fryzjerski, to większość księgowych poradzi sobie znakomicie z obsługą podatkową Twojej działalności.

Nie zrozum mnie źle - każdy biznes jest dobry, jeśli przynosi pieniądzie i daje satysfakcję z dobrze wykonanej pracy. Jednak pewne rodzaje działalności, pod kątem księgowym, są bardziej skomplikowane a inne mniej. W przypadku tych pierwszych, powinnaś mocniej przeanalizować czy oddałaś swoje sprawy podatkowe w dobre ręce.

Niezależnie od tego czym się zajmujesz, biuro rachunkowe świadczy płatną usługę dla Twojej firmy. Czy jesteś zadowolona z poziomu tej usługi? 

Zastanów się nad zmianą biura rachunkowego jeśli widzisz, że:


#1 Nie możesz dogadać się z księgową

Po prostu nie nadajecie na tych samych falach. Oczywiście księgowa to nie przyjaciółka, ale jakieś minimum porozumienia musi być. Zwłaszcza, że współpracujecie długofalowo.

#2 Księgowa nie dba o Ciebie

Odpowiedź na maila nie przychodzi tygodniami, księgowa nigdy nie oddzwania? Bądź świadoma, że pełnej dostępności możesz wymagać tylko jeśli zatrudniasz własną księgową u siebie w firmie, ale masz jednak prawo oczekiwać opieki, w zakresie podatkowym, nad Twoją firmą. W biurze rachunkowym są zazwyczaj wyznaczone godziny pracy i kontaktu telefonicznego, których obie strony powinny przestrzegać.

#3 Wykryłaś nieprawidłowości

Nie myli się tylko ten, kto nic nie robi 😉 To powiedzenie obejmuje także Twoją księgową, zwłaszcza, że praca w podatkach nie należy do najłatwiejszych i łatwo o pomyłkę, wynikająca często z blędnej interpretacji przepisów. Jeśli jednak zauważysz powtarzane wciąż te same błędy lub ewidentne głupoty, to wiesz co robić... 😊


Co powoduje, że NIE myślisz o zmianie biura rachunkowego?


#1 Przyzwyczajenie

Korzystasz z usług jednego biura rachunkowego od początku swojej działalności i nie masz pojęcia, że inne proponują znacznie lepsze standardy usług.

#2 Cena

Jest tania. No tak 😊 W każdej branży firmy konkurują o klienta, co widać po spadających cenach. Czy cena świadczy o jakości usługi? Zależy 😉 Tańsze są z reguły biura rachunkowe, które dopiero zaczynają działalność czy w nienajlepszej lokalizacji. Usługi online bywają tańsze, czasem są w podobnej cenie do stacjonarnych biur, ale za to dają inne możliwości dzięki dedykowanemu oprogramowaniu.

#3 Wygoda

Lokalizacja. Masz blisko. I tyle. To zacznij również chodzić do najbliższego zakładu fryzjerskiego, niezależnie od efektu na głowie 😉🙎

Jakie korzyści zapewni kompetentna i rzetelna osoba:


#1 Niższe podatki

Faktury kosztowe, które przynosisz co miesiąc, to nie wszystko :) Księgowe mają swoje sztuczki (a dokładnie wiedzę - płacisz za wiedzę, nie za bezmyślne wklepywanie faktur do komputera). 

#2 Spokój ducha

Czyli bezcenna świadomość, że Twoje sprawy są w dobrych rękach.

#3 Rozwiązania ułatwiające życie

Nowe technologie zawładnęły również księgowością. Wiesz, że możesz w każdym momencie mieć podgląd do wszystkich swoich danych, faktur, generować zestawienia? Wiesz, że faktury mogą księgować i płacić się same?

Najlepiej od nowego roku


Zdecydowana na zmiany? Przeczytaj mini poradnik jak wybrać dobrą ksiegową, popytaj znajomych. Większość biur rachunkowych ma maksymalnie trzymiesięczny okres wypowiedzenia umowy o współpracę. Teraz jest najlepszy moment na rozwiązanie umowy i znalezienie od nowego roku osoby, która będzie Tobie w pełni odpowiadała, 

Ważne: zmianę podmiotu prowadzącego dokumentację rachunkową należy zgłosić w CEIDG, w taki sam sposób jak zmianę innych danych, o czym pisałam w poście: upgrade danych firmy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz