31 marca

Reklama firmy na Facebooku - wszystko o czym musisz wiedzieć przed rozpoczęciem kampanii reklamowejZaistninie na Facebooku stało się dla większości firm koniecznością. Jak w czasach bez internetu znajdowano klientów?  Nie wiem :) Ale wiem, to co i Ty powinnaś wiedzieć, o rozliczeniu reklam na Facebooku.


Reklama na Facebooku to zakup odpłatnej usługi 


Ustawiając reklamę na Facebooku zakupujesz odpłatną usługę emisji reklamy, świadczoną przez Facebook Ireland Limitet, od której trzeba rozliczyć podatek VAT.


Jak zacząć?


Aby skorzystać z możliwości reklamowania firmy, konkretnych usług czy produktów, musisz posiadać konto na Facebooku 😉 Danymi Twojego konta logujesz się w Menadżerze firmy, pod adresem business.facebook.com. Możesz użyć również konta prywatanego, ważne aby w ustawieniach wpisać dane firmowe.

Ustawienia konta reklamowego na Facebooku


Dlaczego prawidłowe wpisanie ustawień konta jest takie ważne? Facebook inaczej rozliczy podatek VAT z faktury za reklamę, gdy reklamujesz coś jako TY prywatnie, a inaczej jako FIRMA.

Z tego powodu zwróć uwagę na zaznaczenie odpowiedniego checkboxa:


☑ Tak, kupuję reklamy dla celów biznesowych

Przy zaznaczeniu tej opcji Facebook nie doliczy do kupionej reklamy podatku VAT, na wystawionej fakturze znajdzie się tylko jedna kwota - netto i informacja, że podatek VAT musisz rozliczyć samodzielnie.

Informacja znajdzie się na samym dole faktury i wygląda ona następująco:


💡Dla dociekliwych - dyrektywa, o której mowa w adnotacji na fakturze, jest powiązana z art. 28b polskiej ustawy o VAT. 

Co to oznacza - fakturę z Facebooka rozlicza się tak jakby usługa była świadczona w Polsce i polski podatnik musi od niej rozliczyć i odprowadzić VAT do urzędu skarbowego - czyli w uproszczeniu należy doliczyć 23% podatku i przelać go do urzędu - przygotuję wkrótce prosty przewodnik jak to się robi 🌝

☑ Nie kupuję reklamy dla celów biznesowych

W tej sytuacji nie będą na Tobie ciążyć obowiązki związane z podatkiem VAT. Facebook doliczy VAT do kupionej reklamy i sam odprowadzi go w Irlandii - w związku z tym za reklamę zapłacisz więcej (netto +VAT), zgodnie z ogólną zasada podatku VAT - obciąża on ostatniego kupującego - konsumenta.NIP firmy


Kolejna ważna kwestia to NIP, czyli identyfikator do celów VAT. Co jest istotne, Facebook jest spółką irlandzką, a kupując usługę od spółki z Unii Europejskiej dokonujesz tzw. wewnątrzwspólnotowego importu usług i powinnaś posługiwać się Twoim dotychczasowym numerem NIP z przedrostkiem PL - dla określenia kraju strony transakcji.

Samo dopisanie PL niestety nie wystarczy. Aby można było się posługiwać NIP z PL, należy dodatkowo zarejestrować do celów transakcji unijnych w swoim urzędzie skarbowym. Nie jest to skomplikowana procedura, pisałam o niej na blogu.

Przeczytaj: jak zarejestrować się do NIP-UE.

Na co jeszcze zwrócić uwagę w ustawieniach konta reklamowego na Facebooku?


Do najczęstszych błędów w ustawieniach konta należy brak imienia i nazwiska przedsiębiorcy w miejscu "nazwa firmy". Powinna się tam znaleźć nazwa oraz imię i nazwisko osoby prowadzącej działaność gospodarczą, np. Salon Psiej Urody Anna Kowalska. Adres musi być zgodny z siedzibą z CEiDG.

Gdy wszystko przeszło pomyślnie, wystarczy uruchomić kreatywność i utworzyć reklamę - pokazać światu siebie i swój produkt. Facebook ma dosyć dobrze rozbudowane FAQ oraz instrukcje, które pomogą w utworzeniu najskuteczniejszej reklamy.

Co zrobić po zakończeniu kampanii reklamowej na Facebooku?


Musisz samodzielnie pobrać i wydrukować fakturę. Odpowiedź na pytanie, gdzie jej szukać, znajdziesz TUTAJ.

Na fakturze będą się znajdowały oczywiście dane sprzedawcy Facebook Ireland Limited oraz Twojej firmy, z numerem NIP poprzedzonym PL. Faktura nie będzie zawierała podatku VAT, więc nie zobaczysz na niej kwoty brutto i netto.

A jak zaksięgować fakturę z Facebooka? O tym napiszę wkrótce.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz