20 marca

Co zrobić, jeśli nie dostałaś PIT-11?
Połowa marca za pasem, a Ty nadal nie otrzymałaś PIT-11 od pracodawcy? Wiemy, że czasem poczta strajkuje, ale to nie zwalnia ze złożenia zeznania rocznego. Co możesz zrobić w tej sytuacji?


Nie ma PIT, nie ma dochodu


Niestety, tak to nie działa. Absolutnie należy rozliczyć się przed fiskusem ze swoich dochodów, nawet jeśli nie posiadasz stosownych dokumentów. Oczywiście z tych dochodów, które podlegają rozliczeniu.

Kiedy nie powinnaś czekać na PIT-11, bo i tak go nie dostaniesz?


Nie otrzymasz PIT-11 w sytuacji:
  • Gdy dochód nie podlega opodatkowaniu - np. otrzymana pomoc społeczna, 500+, dodatki mieszkaniowe.
  • Jeśli pracodawca wypełnia za Ciebie rozliczenie podatkowe, wówczas nie przekazuje PIT-11, a od razu wysyła do urzędu skarbowego Twoje roczne zezanie podatkowe. Takie działanie jest jednak możliwe tylko na Twój wniosek.
  • Pracując na umowę cywilnoprawną - zlecenie lub dzieło (i nie jesteś pracownikiem w tej firmie),
    a Twoja umowa nie przekroczyła 200 zł brutto (wartość jednej umowy - kwota w niej określona). W tej sytuacji pracodawca pobrał i rozliczył podatek dochodowy z tej umowy za Ciebie, nie wykazujesz więc tego dochodu w swoim zeznaniu rocznym.

Brak PIT nie zawsze wynika ze złej woli pracodawcy


Upewniłaś się, że powinnaś była otrzymać PIT-11? Przede wszystkim skontaktuj się z pracodawcą lub jego księgową. Fakt nieotrzymania PIT-11 może wynikać z pomyłki, błędnego zaadresowania koperty lub innych niecelowych działań - każdemu może się zdarzyć.

Czasem wystarczy jeden telefon i otrzymasz potrzebne dokumenty.

Co zrobić w sytuacji, gdy pomimo Twoich starań nie otrzymałaś PIT-u?


Istnieją dwie możliwości:
  • Wypełniasz zezanie roczne na podstawie dokumentów, które posiadasz - paski wynagrodzeń, wyciągi bankowe, ZUS RMUA. Jeśli masz konto PUE w ZUS to tam również podejrzysz chociażby podstawy wymiaru składek i okresy, za które były płacone składki. Sama musisz dokonać wyliczeń.
  • Składasz wniosek do urzędu skarbowego o wydanie stosownego zaświadczenia - pracodawca Twój PIT-11 przesłał również tam, a w ciągu roku przelewał zaliczki na podatek dochodowy.
    Urząd powinien więc mieć zaewidencjonowane dochody, koszty itd i musi się tą wiedzą podzielić. 
W każdym przypadku warto do zeznania rocznego dołaczyć informację, na jakiej podstawie obliczyliśmy podatek i wyjaśnić zaistniałą sytuację (można dołączyć kopie dokumentów, które posłużyły do wyliczeń).

WAŻNE!

Jeśli powyższe próby sprawdzenia dochodu nie przyniosą rezultatów, tzn. w ZUS nie ma zarejestrowanej żadnej opłaconej składki i nie jesteś zgłoszona do ubezpieczeń, a urząd skarbowy odpowie, że nie otrzymywał żadnych zaliczek na podatek dochodowy, ani informacji PIT-11 - oznacza to, że byłaś zatrudniona "na czarno". Z otrzymywanych na konto dochodów musisz teraz sama opłacić podatek dochodowy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz