08 lutego

Tłusty czwartek. Czy zakup pączków można wrzucić w koszty firmy?

Tłusty czwartek... W ten dzień odkładasz odchudzanie na bok, w ten dzień nie jest istotna Twoja dieta bezglutenowa... Każdy Polak, jak kraj długi i szeroki, je pączki. Jest to tak oczywiste, że żaden urzędnik skarbówki nie zdziwi się, widząć fakturę za zakup pączków w kosztach firmy 😋

Zakup pączków dla kontrahenta 


Aby odpowiedzieć na pytanie, czy zakup pączków można wrzucić w koszty firmy, w pierwszej kolejności należy się zastanowić, czego w koszty na pewno nie wrzucimy.

Do kosztów firmowych, czyli formalnie je nazywając: kosztów uzyskania przychodu, nie wrzucimy kosztów reprezentacji, w szczególności wydatków poniesionych na usługi gastronomiczne, zakup żywności oraz napojów, w tym alkoholowych, czyli takich wydatków, które mają charakter reprezentacyjny, są wystawne, okazałe.

Każda z nas wie, że pączki, faworki, donaty nie posiadają takich cech. To zwykłe buły, może czasem są bardziej lub mniej ozdobne 😊 Zakup pączków dla kontrahentów nie powinien być uznany za wydatek reprezentacyjny i można go rozliczyć w kosztach podatkowych firmy.

Podobnie wygląda obiad z kontrahentem w kosztach firmy.

Zakup pączków dla pracowników


Koszty reprezentacji, zgodnie z definicją reprezentacji, dotyczą pokazania firmy "na zewnątrz". Jeżeli więc kupimy pączki z przeznaczeniem tylko dla pracowników - nie uznaje się takiego wydatku za reprezentację i tym samym może on stanowić koszt.

Zakup pączków i innych wypieków z okazji Tłustego Czwartku, które jest zwyczajowym świętem, tradycyjnie obchodzonym niemalże przez wszystkich, stanowi koszt firmy.

Uwaga Pączki kupione dla Ciebie samej niestety kosztem już być nie mogą 😪


Do rozliczenia zakupu w kosztach oczywiście konieczna jest faktura. Jeśli w pączkowym zamieszaniu umknął ten fakt, to pamiętaj, że termin wystawienia faktury na żądanie upływa 15 dnia miesiąca po miesiącu, w którym coś kupiłaś. Jeśli zakup był dawniej niż miesiąc temu - do 15 dni od Twojego żądania wystawienia faktury.


Ze słodkimi pozdrowieniami
🍩🍩🍩🍩🍩🍩🍩🍩🍩🍩

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz