16 lutego

Jak płacić podatek dochodowy co kwartał - zamiast co miesiąc


Wszyscy narzekamy na brak czasu. Jeśli Ty też - wybierz kwartalne rozliczenie podatku dochodowego - dzięki tej opcji zaoszczędzisz trochę czasu, a być może i pieniędzy. Jak przejść na PIT kwartalny i co się z tym wiąże?

Zacznijmy od podstawowych pojęć, które musisz znać i odróżniać: sposób opodatkowania podatkiem dochodowym i sposób opłacania zaliczek na podatek dochodowy.

Sposób opodatkowania to metoda wyliczenia podatku, np. sposób liniowy, o którym pisałam w poście: czy podatek liniowy jest zawsze korzystniejszy od zasad ogólnych, natomiast sposób opłacania zaliczek określa jedynie terminy i częstotliwość rozliczania podatku.

Na czym polega kwartalne rozliczenie podatku dochodowego?


Po prostu na tym, że podatek rozliczamy co kwartał, zamiast co miesiąc. Termin wpłaty zaliczki jest określony również wg tej samej zasady - 20 dzień następnego miesiąca - tylko w przypadku rozliczenia kwartalnego - po zakończeniu kwartału.

Podatek będziemy więc wpłacać:

ㆍza I kwartał - do 20 kwietnia,
ㆍza II kwartał - do 20 lipca,
ㆍza III kwartał - do 20 października,
ㆍza IV kwartał - do 20 stycznia.

Sposób wyliczenia zaliczki na podatek dochodowy jest taki sam w przypadku rozliczenia miesięcznego i kwartalnego. Jeśli dzień wpłaty wypada w weekend lub święto, termin przesuwa się na najbliższy dzień roboczy.

Kto może skorzystać z kwartalnego rozliczania podatku dochodowego?


Mały podatnik oraz podatnik rozpoczynający działalność. Czyli kto?

"Małym podatnikiem jest ten podatnik podatku od towarów i usług, u którego wartość sprzedaży (wraz z kwotą podatku VAT) nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym wyrażonej w złotych kwoty odpowiadającej równowartości 1.200.000 euro."

W jaki sposób przejść z miesięcznego na kwartalny sposób rozliczenia podatku dochodowego?


Jest to bardzo prosta czynność. Wystarczy zgłosić taką chęć w swoim urzędzie skarbowym - w formie pisemnej. W każdym urzędzie powinny znajdować się gotowe druki, do których wpisujemy tylko swoje dane i datę. Takie pismo nie ma wymaganego urzędowego wzoru, więc teoretycznie na kolanie możesz napisać: "od 2018 r. będę wpłacać zaliczki na podatek dochodowy kwartalnie" i to wystarczy 😋

Formularz udostępniam też tutaj: zawiadomienie-o-wyborze-kwartalnych-wplat-zaliczek-na-podatek-dochodowy-od-osob-fizycznych

Można również zaktualizować wpis CEiDG - bez wychodzenia z domu, podpisując wniosek profilem zaufanym - w części dotyczącej opodatkowania "Forma wpłaty zaliczki" zaznaczamy  "kwartalna".

Ważne! Zmiana sposobu rozliczeń podatku dochodowego z miesięcznego na kwartalny jest możliwa tylko raz w roku! Jeśli w 2018 r. chcesz wpłacać zaliczki co kwartał, to do 20-tego lutego trzeba to zgłosić - nie ma opcji, żeby się spóźnić, po terminie nasz wniosek będzie nieskuteczny.


Czy kwartalne rozliczenie podatku dochodowego się opłaca?


Jaki jest sens opłacania zaliczki kwartalnie? Taki, że podatek, którego nie zapłacisz możesz ulokować na lokacie krótkoterminowej lub zrobić z nim cokolwiek innego zechcesz - pięniądze masz dłużej do dyspozycji w swoich rękach.

Możesz również spróbować wynegocjować w biurze rachunkowym niższą cenę za usługi księgowe - zwłaszcza jeśli jesteś przedsiębiorcą zwolnionym z VAT i generujesz mało faktur. Księgowa, rozliczając Twoje podatki kwartalnie, będzie miała mniej pracy. Możesz przekonać ją, że Ty przechodzisz na kwartalny podatek, a ona obniża cenę 💚

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz