08 stycznia

Wszyscy jesteśmy złodziejami, czyli o zmianach w VAT 2017


Czy zmiany w VAT są korzystne dla podatników?

Zmiany w przepisach podatkowych to nic nowego. Szkoda, że duża część z nich jest dla nas niekorzystna. Od dnia 1 stycznia pojawiło się więcej możliwości załatania dziury budżetowej pieniędzmi podatników, oczywiście pod płaszczykiem przeciwdziałania wyłudzeniom VAT i walce z nieuczciwymi przedsiębiorcami.

Nowe przepisy Kodeksu Karnego Skarbowego i ustawy o VAT sprawiły, że poczułam się niepewnie, zarówno jako przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą, ale przede wszystkim jako podmiot odpowiedzialny za rozliczenia podatkowe innych firm, bo wspomniane zmiany wprowadzaja m.in. odpowiedzialność solidarną za zobowiązania z tytułu VAT podatnika oraz podmiotu składającego zgłoszenie rejestracyjne (VAT-R), czyli zazwyczaj księgowej. Ale o tym, czego księgowa już za Ciebie nie zrobi w ramach świadczonych usług, będzie osobny post.

Nowe kary za przestępstwa skarbowe


Oto co Ciebie czeka, gdy okaże się, że nie złożyłaś deklaracji w terminie, a co gorzej nie przez internet (bo teraz jest taki obowiązek) lub wystawiłaś fakturę w sposób nierzetelny.

Po pierwsze, nie ma wyraźnej definicji słowa „nierzetelny”, co w jednym szeregu stawia zarówno prawdziwych oszustów, jak i osoby, które po prostu popełniły pomyłkę, przewidując dla nich takie same konsekwencje.
Po drugie, kary są gigantyczne: grzywna do 720 stawek dziennych połączona z prawem sądu do ustalenia konkretnej stawki dziennej dla danego przedsiębiorstwa. W rezultacie kara może osiągać kwoty rzędu kilkuset tysięcy złotych.
Po trzecie, do odpowiedzialności mogą zostać pociągnięte różne podmioty, często za nie swoją winę (przedsiębiorcy posługujący się „nierzetelnymi” fakturami, księgowi, a nawet doradcy podatkowi zajmujący się rejestracją firm).
Po czwarte: kar ciąg dalszy – za opłacenie VAT po terminie lub złożenie deklaracji drogą inną niż elektroniczna będzie kosztować 40.000 złotych. A doradcy podatkowi zajmujący się rejestracją firm będą odpowiadać za ich zobowiązania wynikające z nieopłacenia podatku VAT aż do kwoty 500.000 złotych.

Rozwiązania są więc podobne jak w przypadku tzw. alimenciarzy: zamiast dać im możliwość odrobienia długów (nawet zmusić do kopania rowów jeśli są bezrobotni), wsadza się dłużnika do więzienia - nie pracuje, nie spłaca długu a nawet zadłużenie rośnie, nie pomaga w wychowaniu dziecka, koszt utrzymania więźnia jest wiadomo jaki, za co płacimy my wszyscy - podatnicy, a świadczenie alimentacyjne wypłaca fundusz, za co płacimy również my wszyscy.

Podobne rozwiązanie zastosowano teraz do przedsiębiorców. Możesz nawet nie wiedzieć, że popełniłaś błąd na fakturze lub ogólnie w rozliczeniach podatkowych, księgowa również ma prawo się pomylić. Kara zarówno dla Ciebie jak i dla niej jest tak wysoka, że skutkuje dla większości małych firm po prostu zamknięciem interesu i zwolnieniem pracowników. Analogicznie jak wyżej: państwo nie daje nam możliwości odrobienia czy spłaty zobowiązań, kara i koniec. Jesteś przestępcą.

Nie będę się rozpisywać na temat skutków społecznych takiego działania, każdy z nas oglądał zapewne w telewizji programy typu "Sprawa dla reportera" i wie jak często wygląda życie osób po akcjach skarbówki.

Z założenia miało być dobrze a jest jak zawsze: nieuczciwe firmy znajdą nowe sposoby, a uczciwym przedsiębiorcom dostanie się po kieszeni, często po prostu za pomyłki.

Jak więc w takich realiach prowadzić firmę i spać spokojnie?


Rzetelna księgowa


Powierzyć swoją księgowość dobrej księgowej (o tym jak ją wybrać pisałam TUTAJ), sprawdzić czy posiada ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest korzystanie z księgowości online, gdzie mamy dostęp do wszystkich informacji o swojej firmie i podgląd na bieżąco, kiedy i jakie deklaracje zostały złożone. Takie platformy księgowe pozwalają na dokładniejszą kontrolę i tym samym eliminację błędów - ponieważ zarówno Ty, jak i Twoja księgowa czuwacie nad sprawami firmy.

Rzetelna Ty


Nigdy nie bierz lewych faktur, pustych faktur. Choćby Cię kusiło jak nie wiem i w oczach wyobraźni widzisz siebie na Malediwach 😎, wygrzewającą się na piasku, za pieniądze, które powinny trafić do budżetu Państwa, a trafiły do Twojej kieszeni (bo znajomy wystawił na Twoją firmę pustą fakturę na 10.000 zł za "usługi marketingowe").
Jeśli w ogóle nie wiesz co mam na myśli, to dobrze o Tobie świadczy. 😊 Porozmawiaj z doradcą podatkowym o tym, jak zgodnie z prawem przeprowadzić optymalizację podatkową 😇

Rzetelny kontrahent


Nie prowadź biznesu z dziwnymi firmami - sprawdź opinie o firmie, z którą zamierzasz podjąć współpracę: rejestrację podmiotu do VAT, VAT-UE i czy figuruje w Krajowym Rejestrze Długów, sprawdź stronę www, profil na Facebooku. Wbrew pozorom wcale nie jest tak trudno zorientować się, że mamy do czynienia z firmą "krzak" - fikcyjnym przedsięwzięciem.

Rejestrację kontrahenta do VAT sprawdzisz TU, natomiast do VAT-UE TUTAJ.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz