15 stycznia

Czy podatek liniowy jest zawsze korzystniejszy od zasad ogólnych?


Jeśli dopiero przed Tobą jest decyzja o wyborze formy opodatkowania przyszłej firmy lub rozważasz przejście z zasad ogólnych na podatek liniowy - koniecznie przeczytaj poniższy wpis. Nie każdemu może się opłacać ta zmiana!


Jedną ze zmian, które pozwolą zostawić w kieszeni spore pieniądze (tym większe, im więcej zarabiamy) jest przejście z opodatkowania na zasadach ogólnych - na podatek liniowy. Do 20 stycznia należy zgłosić ten fakt w swoim urzędzie skarbowym. Podatek liniowy można od razu wybrać na starcie firmy, zaznaczając odpowiedni kwadracik we wniosku o rejestrację działalności.

Podstawowe formy opodatkowania 


Podstawową formą opodatkowania osób fizycznych jest skala podatkowa/zasady ogólne, czy jak niektórzy mówią "normalnie" 😏 Skala jest dwustopniowa: 18% i 32% podatku (przy przekroczeniu progu dochodów, który wynosi 85.528 zł).

Podatek liniowy wynosi zawsze 19%, nawet jak zarobisz milion.

Ale... przekroczenie pierwszego progu podatkowego nie oznacza, że bardziej opłaca się podatek liniowy!

PLUSY i MINUSY PODATKU LINIOWEGO


Jak wspomniałam, podatek wynosi zawsze 19%.  Łatwo przeliczyć, że różnica pomiędzy drugim progiem podatkowym a podatkiem liniowym wynosi 13% - tyle zostanie w Twojej kieszeni, oczywiście z części dochodów z drugiego progu.

Do minusów podatku liniowego na pewno należy brak możliwości odliczenia większości ulg, wspólnego rozliczenia z małżonkiem, czy jako osoba samotnie wychowująca dziecko. A te sposoby rozliczenia podatku są bardzo opłacalne.

Najprościej wyjaśnić na przykładach w czym rzecz z tą opłacalnością.

PRZYKŁADY WYLICZENIA PODATKU DLA OSOBY, KTÓRA ROZLICZA SIĘ JAKO SAMOTNY RODZIC


PRZYKŁAD 1

Monika jest grafikiem komputerowym, ma swoją firmę i samotnie wychowuje córkę. Planuje, że zarobi przez rok ok. 260.000 zł. Która forma opodatkowania będzie korzystniejsza: zasady ogólne czy podatek liniowy?

Jak wyliczymy podatek wg skali podatkowej?


Rozliczając się jako osoba samotnie wychowująca dziecko, Monika może skorzystać z preferencyjnej formy wyliczenia podatku - podzieli dochód przez 2, następnie obliczy od tej kwoty podatek (wg skali 18%, 32%). Tak obliczony podatek mnożony jest x 2.

Policzmy:
260.000 zł / 2 = 130.000 zł (dochód podzielony na 2 - do opodatkowania)
Ze 130.000 zł obliczamy podatek wg skali:
I próg podatkowy: 85.528 zł x 18% = 15.935,04 zł
II próg podatkowy (130.000 zł - 85.528 zł) x 32 % = 14.231,04 zł

Po zsumowaniu kwot z obydwu progów podatkowych i pomnożeniu ich x 2 wynika, że podatek będzie wynosił około 60.000 zł.


Ile wyniesie podatek liniowy przy takich samych dochodach? 


W przypadku podatku liniowego, prosto licząc podatek wynosi: 260.000 x 19% = 49.400 zł

Opłacalne? Oczywiście, że tak.


PRZYKŁAD 2

Ale czy podatek liniowy będzie nadal opłacalny, w sytuacji gdy Monika zarobi o połowę mniej - tylko 130.000 zł?

Podatek wg skali podatkowej

Policzmy:
130.000 zł / 2 = 65.000 zł (dochód podzielony na 2 - do opodatkowania)
Z 65.000 zł obliczamy podatek wg skali:
I próg podatkowy: 65.000 zł x 18% = 11.700 zł
II próg podatkowy: nie przekroczono dochodów

Podatek mnożymy x 2, więc będzie wynosił 23.400 zł

Jaki będzie podatek liniowy przy takich samych dochodach?

W przypadku podatku liniowego, obliczamy 130.000 x 19% = 24.700 zł

W tej sytuacji bardziej opłacalne będzie pozostanie przy zasadach ogólnych rozliczenia podatku.

Od jakiej kwoty dochodów podatek liniowy jest bardziej opłacalny?


Ogólnie przyjmuje się (tak tez wyliczy większość kalkulatorów podatkowych), że zasady ogólne (skala podatkowa) wychodzą niekorzystnie w stosunku do podatku liniowego przy dochodach zaczynających się od około 100.000 zł.

Dlaczego od 100.000 zł, a nie 85.528 zł - czyli granicy, po przekroczeniu której wchodzimy w II próg podatkowy? Przede wszystkim w skali podatkowej występuje kwota wolna od podatku (w 2017 r było to 6,600 zł), do której nie mamy prawa w podatku liniowym - płacimy 19% podatku od pierwszej złotówki.

W powyższych przykładach nie uwzględniłam ulg, kwoty wolnej od podatku itp. - dla uproszczenia wyliczeń.

Zatem wszystko się zgadza - przejdź na liniowy jeśli rozliczasz się indywidualnie i przy wysokich dochodach. Podatek liniowy nie będzie natomiast korzystniejszy przy rozliczeniu jako samotny rodzic lub z małżonkiem nie uzyskującym dochodów lub gdy Twoje dochody nie są imponujące.

Warto przemyśleć sprawę przejścia na podatek liniowy, a najlepiej przeliczyć. Zmianę formy opodatkowania można zgłosić raz w roku, jak wspomniałam na wstepie - w styczniu.

Większość księgowych dobrze doradzi w kwestii opodatkowania, ale już niewielu zapyta czy Twój mąż jest biedny jak mysz kościelna lub czy jesteś samotną mamą, a to zmienia postać rzeczy w kwestii optymalizacji podatkowej.

Podatek możesz przeliczyć sama, np. na stronie Ministerstwa Finansów: KALKULATOR PODATKOWY. Trudno jest znaleźć kalkulator, który wyliczy podatki z opcją samotnego wychowywania dziecka lub z mężem, ten który znalazłam jest trochę podstarzały, ale może się przydać: KALKULATOR OPTYMALIZACJI PIT

Jak zgłosić zmianę formy opodatkowania?


Teoretycznie wystarczy zgłosić zmianę przez CEiDG, zajmie to naprawdę chwilę jeśli  masz profil zaufany.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz