27 stycznia

Płacisz VAT? Pamiętaj o zmianie w sposobie składania deklaracji


Nowelizacja ustawy o VAT, która weszła w życie w tym roku, wprowadziła między innymi zmiany w częstotliwości i formie składania deklaracji. Przeczytaj na czym polegają i czy dotyczą Twojej firmy.

Od stycznia 2017 w przypadku wielu przedsiębiorców deklaracje VAT powinny być składane wyłącznie w formie elektronicznej. Jest to jedna z kilku planowanych zmian, być może ta najmniej przykra, bo wysyłanie VAT elektronicznie z pewnością trwa krócej niż wizyta na poczcie.

Bardziej przykre, ponieważ odczuwalne finansowo, jest składanie deklaracji nie co kwartał, ale co miesiąc - początkujące firmy szybciutko muszą oddać VAT fiskusowi, przywilej trzymania na koncie tej daniny uzyskają dopiero po 12 miesiącach prowadzenia działalności, na swój wniosek.

Kogo dotkną zmiany przepisów?


Jeżeli jesteś zobowiązana do:
  • zarejestrowania się jako podatnik VAT UE, np. kupujesz reklamy na Facebooku,
  • wysyłania deklaracji w podatku dochodowym wyłącznie w formie elektronicznej
albo
  • jesteś dostawcą/nabywcą towarów lub usług objętych odwrotnym obciążeniem,
wówczas od deklaracji VAT za styczeń (do 25 lutego) lub za 1 kwartał 2017 (do 25 kwietnia) musisz składać je elektronicznie.

Deklaracje VAT-UE


Począwszy od rozliczenia za styczeń, deklaracje VAT-UE można składać tylko i wyłącznie za okresy miesięczne oraz w formie elektronicznej. Termin złożenia deklaracji to 25 dzień miesiąca za miesiąc poprzedni.

Deklaracje kwartalne


Kolejną zmianą jest brak możliwości kwartalnego rozliczania podatku VAT dla świeżo zarejestrowanych firm.

Kwartalnych deklaracji VAT od stycznia 2017 r. nie będą mogli składać podatnicy VAT czynni:
  • przez okres 12 miesięcy licząc od miesiąca, w którym zarejestrowali się do VAT,
  • którzy w danym kwartale lub w poprzedzających go 4 kwartałach dokonali dostawy towarów objętych odwrotnym obciążeniem, chyba że łączna wartość tych dostaw bez kwoty podatku nie przekroczyła, w żadnym miesiącu z tych okresów, kwoty 50.000 zł.
WAŻNE! Prawo nie działa wstecz, ale... w przypadku firm zarejestrowanych do VAT kwartalnego po dniu 30 września 2016 r., czyli w 4 kwartale - za ten właśnie 4 kwartał złożyli już deklaracje VAT-7K, a od stycznia 2017 będą składać obowiązkowo deklaracje miesięczne (pomimo rejestracji do rozliczeń kwartalnych jeszcze przed zmianą ustawy o VAT).

Elektronicznie, czyli jak?


Jeżeli Twoją księgowością zajmuje się biuro rachunkowe, to i tak z pewnością składano deklaracje elektronicznie.

Prowadząc księgowość samodzielnie, za pomocą np. programów online, możesz skorzystać z wbudowanych tam funkcji wysyłki deklaracji (jeśli masz z tym kłopot zadzwoń do pomocy technicznej - za to m.in. też płacisz wykupując abonament). Deklaracje podpisuje się elektronicznie (autoryzuje) kwotą przychodu z zeznania podatkowego z poprzednich lat.

Kolejną możliwością jest skorzystanie z usług Ministerstwa Finansów, czyli e-Deklaracje ↴
finanse.mf.gov.pl
Jak widać na załączonym obrazku, opcji jest kilka. Tylko za pierwszym razem wysłanie deklaracji samodzielnie będzie wydawało się trudne. Na stronie www znajdują się przewodniki, w jaki sposób złożyć deklarację elektronicznie oraz numery telefonów infolinii w razie problemów technicznych.

To tyle :)

O innych zmianach, które budzą największe kontrowersje i mogą spowodować dotkliwe konsekwencje, pisałam w poście: Wszyscy jesteśmy złodziejami, czyli o zmianach w VAT 2017

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz