05 grudnia

Czy wydatki na firmową wigilię mogą być kosztami firmy?Organizacja przyjęcia mikołajkowego, świątecznego lub noworocznego powoli staje się tradycją w wielu firmach, nawet małych. Czy poniesione na jej organizację wydatki mogą być kosztem firmy i jak je rozliczyć? 

Żeby odpowiedzieć na powyższe pytania, należy przede wszystkim ustalić dla kogo będzie przeznaczone spotkanie: dla Twoich pracowników, współpracowników, kontrahentów, a może nawet klientów? Każdej z wymienionych grup przyświeca inny cel spotkania, a to jest najważniejsze dla skarbówki - wydatki musza mieć związek z przychodami firmy.


Wigilia z pracownikami


Tylko osoby zatrudnione w Twojej firmie na umowę o pracę to pracownicy. Jak najbardziej wskazane jest zorganizowanie spotkania, którego celem będzie integracja pracowników, poprawa relacji z pracodawcą. Tego typu przyjęcia przyczyniają się do zwiększenia motywacji, wydajności pracy, polepszenia atmosfery w firmie. W trakcie spotkania można dokonać analizy pracy w mijającym roku, zaplanować rok następny. 

Aby udowodnić, że taki był cel, dobrze jest posiadać zapisany ogólny plan spotkania lub np. prezentację, która była wyświetlana, zrobione zdjęcia (mają pokazywać spotkanie o charakterze biznesowym - nie imprezę z alkoholem na stole).

Wigilia ze współpracownikami


Osoby, które pracują na rzecz firmy, ale nie są w niej zatrudnione (czyli z którymi masz podpisaną umowę o dzieło, zlecenie lub mający własne firmy) to wpółpracownicy.

Organizując dla nich świąteczną imprezę - analogicznie jak powyżej - na Tobie spoczywa cieżar udowodnienia, że wydatki były związane zachowaniem lub utrzymaniem relacji, co w efekcie przyczynia się do rozwoju firmy.

Wigilia z kontrahentami


Przepisy mówią wyraźnie, że za koszty nie można uznać wydatków poniesionych na reprezentację, szczególnie tych poniesionych na usługi gastronomiczne, zakup żywności oraz napojów, w tym alkoholowych.

Pozytywna dla nas interpretacja, o której pisałam w poście o lunchu z kontrahentem w kosztach firmy, zmieniła podejście do kosztów reprezentacji. W oczach fiskusa, wydatki na gastronomię mogą powiększyć koszty, pod warunkiem, że temat, cel spotkania będzie dotyczył zakresu wykonywanej działalności gospodarczej.


Jak udokumentować imprezę?


Wigilia to uroczysta kolacja o wymiarze religijnym. A przedsiębiorcy mogą wrzucać w koszty wydatki związne z uzyskiwaniem przez firmę przychodów materialnych, finansowych, nie duchowych 🙂
W związku z tym należy zadbać o posiadanie odpowiednich dowodów. Wspomniałam już, jakiego mogą być typu (im więcej tym lepiej i upewnij się, że przesądzają o firmowym celu spotkania). 

Korzystając z usług restauracji lub firmy cateringowej otrzymamy fakturę (na usługę gastronomiczną lub cateringową - faktura nie może zawierać zakupu napojów alkoholowych). W każdym wypadku należy ją opisać, niezależnie czy prowadzimy księgowość samodzielnie czy zleciliśmy do biura rachunkowego. Wystarczy umiescić bezpośrednio na fakturze stosowną adnotację i podpis przedsiębiorcy.


Podatek VAT


Oczywiście w takiej części w jakiej zakupy służyły czynnościom opodatkowanym, przedsiębiorcy służy prawo odliczenia podatku VAT z faktur zakupowych.


Czy udział w imprezie jest przychodem pracownika?


Już nie. Udział w kolacji wigilijnej nie jest przychodem z nieodpłatnych świadczeń, nie należy go zatem opodatkowywać (nie tak dawno temu istniała taka konieczność). 
Inaczej ma się sprawa prezentów, ponieważ z zasady wszystko co pracownik otrzymuje od pracodawcy jest przychodem ze stosunku pracy. 

Przeczytaj również kolejny wpis z serii "Swięta w firmie" - o prezentach dla pracowników, klientów, kontrahentów.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz