03 listopada

Czy prowadząc bloga musisz zakładać firmę?Oczywiście nie ma jednoznacznej odpowiedzi TAK lub NIE. Jest natomiast kilka aspektów, które musisz rozważyć, aby uzyskać odpowiedź na powyższe pytanie. Przede wszystkim: czym jest firma i jakie działania będą uważane za prowadzenie firmy.

W przepisach znajdziemy kilka definicji działalności gospodarczej, dodatkowo można ten temat
rozwinąć w taki sposób, że przeciętny człowiek zwątpi w swój intelekt (przykład z uniwersytetu znajdziecie TUTAJ).

Na potrzeby tego wpisu przyjmuję, że aktywność blogowa może podchodzić pod działalność gospodarczą, gdy ma charakter:
  • zarobkowy,
  • zorganizowany,
  • ciągły.
Przy czym te trzy elementy powinny być spełnione razem, jednocześnie.

Jaki sposób prowadzenia bloga będzie działalnością gospodarczą?


W sytuacji gdy prowadzisz bloga na swój własny rachunek i we własnym imieniu, a blog jest prowadzony w sposób zorganizowany, systematyczny i ciągły, nie okazjonalnie (czyli trochę podchodzi np. pod serwis intenetowy). 

Jednocześnie zarabiasz na blogu: z reklam czy artykulów sponsorowanych.

UWAGA! Jeśli wynajmujesz powierzchnię reklamową na prywatnej stronie lub piszesz zlecone płatne artykuły - na podstawie umowy zlecenie (lub innej o podobnym charakterze) - nie będzie to działalnością gospodarczą! Tak czy inaczej należy rozliczyć przychody z tych tytułów.
Pół biedy, gdy Twój blog przynosi pieniądze nie większe niż kwota wolna od podatku. Natomiast w przypadku znaczących sum, gdzie możemy mowić, że naprawdę zarabiasz na blogu, i nie rozliczasz w żaden sposób uzyskiwanych przychodów - wówczas możesz zacząć się martwić.

Dla przypomnienia: kwota wolna od podatku wynosi w Polsce aktualnie 3.091 zł, u naszych sąsiadów za Odrą - ponad 34.000 zł 😥 Dobra wiadomość jest taka, że już niedługo ma się nam polepszyć na ponad 8.000 zł.

Przejdźmy do przykładu blogowania, który na pewno zostanie potraktowany jako prowadzenie dzialalności gospodarczej:

Magda od zawsze lubiła urządzanie mieszkań i niedawno otworzyła bloga na ten temat. Ponieważ jej oryginalne pomysły i styl pisania przypadły odbiorcom do gustu, Magda szybko zaczęła dostawać propozycje współpracy. Obecnie na blogu Magdy wyświetlane są reklamy, kilka razy w miesiącu pojawia się artykuł sponsorowany o dekoracji wnętrz czy recenzja produktu otrzymanego do przetestowania - dzięki tym działaniom Magda osiąga spore zarobki. Magda napisała również e-booka "Metamorfoza łazienki w weekend", którego sprzedaje przez bloga. 

Kiedy prowadzenie bloga NIE jest działalnością gospodarczą?


Również posłużę się przykładem:

Katarzyna prowadzi od roku bloga o tematyce ogrodniczej. Na blogu zamieszcza swoje artykuły, zdjęcia własnego ogrodu, fotoreportaże z wizyt w arboretum, porady ogrodnicze, itp.
Blog generuje spory ruch, jednak Katarzyna nie zdecydowała sie na wyświetlanie reklam na blogu. 
Raz na jakiś czas Katarzyna otrzymuje zlecenie na napisanie i umieszczenie na blogu artykulu sponsorowanego z recenzją np. nowego zraszacza do trawników firmy X, z którą to firmą Katarzyna ma podpisaną umowę o dzieło. Podatek od zarobku Katarzyny rozlicza firma X (Katarzyna ujmie przychody z bloga w swoim zeznaniu rocznym na podstawie PIT-11 otrzymanego od firmy X).

Możemy przyjąć, że Katarzyna nie prowadzi działalności gospodarczej. Wprawdzie jej blogowanie jest zorganizowane i ciągłe, natomiast nie ma charakteru zarobkowego a hobbystyczny (kilka zleceń na post sponsorowany nie przesądza o celu zarobkowym bloga).

Więc zakładać firmę czy nie?


Sama musisz ocenić stopień zaawansowania Twojego bloga, przeanalizować działania, zarobki, sposób rozliczenia osiąganych przychodów oraz plany na przyszłość.

Samo założenie działalności gospodarczej nie jest trudne czy kosztowne. Największą bolączką jest ZUS, którego obowiązek opłacania niszczy ekonomiczny sens prowadzenia własnej firmy - przynajmniej dopóki blog nie rozwinie się na tyle, żeby osiągać regularne dochody z blogowania.

Początkujący bloger zazwyczaj nie może sobie pozwolić na porzucenie pracy na rzecz bloga, dobrym rozwiązaniem może być połączenie obu zajęć, przynajmniej na starcie.

Powodzenia!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz