24 listopada

Daj coś naprawdę od siebie i zapłać niższy podatek - darowizna krwi


Chyba nie trzeba nikogo przekonywać, że warto pomagać innym. O ile łatwo wrzucić do puszki kilka złotych, o tyle trudniej jest dać coś dosłownie z głębi siebie - krew 😃
Na szczęście trwające aktualnie Dni Honorowego Krwiodawstwa PCK znacznie ułatwiają oddanie krwi - specjalne autobusy będą czekały nawet pod centrami handlowymi. Nie ma wymówek :)

Jak oddać krew i dlaczego musisz to zrobić - dowiesz się na stronie każdego centrum krwiodawstwa. Dodatkowym bonusem, oprócz świadomości uratowania czyjegoś życia, jest ulga podatkowa. Jeśli oddasz krew do końca tego roku, możesz w zeznaniu rocznym PIT za 2016 r. odliczyć darowiznę krwi. Jak konkretnie to zrobić?

Oddanie krwi jest darowizną, której wartość może zostać odliczona od dochodu (lub przychodu w przypadku osób rozliczających się ryczałtowo).
Odliczenie powoduje, że podatek dochodowy naliczany jest od niższej podstawy - więc sam jest niższy.

Ulga dla honorowych krwiodawców - wyjaśnienia Ministerstwa Finansów


Ile zyskujesz?


Wartość krwi to 130 zł za 1 litr - należy pomnożyć ilość faktycznie oddanej krwi w roku przez 130 zł. Uzyskany wynik odejmuje się od dochodu (przychodu).
Darowiznę krwi rozliczamy w PIT-36. PIT-37 lub PIT-28 , dokładniej w załączonym PIT/0. Obdarowanym jest stacja krwiodawstwa i jej dane wpisujemy do PIT.

Oddając systematycznie przez cały rok krew lub osocze, możemy odliczyć już pare ładnych groszy. Osocza można oddać więcej niż krwi, przelicznik kwotowy jest jednak taki sam - 130 zł.

Limit odliczenia podatkowego nie może przekroczyć 6% dochodu (przychodu).

Tutaj obliczysz o jaką kwotę konkretnie chodzi: KALKULATOR ODLICZENIA

Jak udokumentować darowiznę krwi?


Jako potwierdzenie darowizny wystarczy zaświadczenie o ilości oddanej krwi czy osocza (wpis w karcie honorowego dawcy). Potwierdzenia nie dołączamy do PIT, należy jednak przechowywać je w razie kontroli, przez 5 lat licząc od początku następnego roku po wysłaniu PIT.

Jak widać rozliczenie darowizny jest proste, a samo odliczenie to tylko jedna z wielu korzyści materialnych zostania dawcą. O innych korzyściach (finansowych) napiszę wkrótce, o korzyściach niefinansowych nie będę się rozpisywać, bo to oczywista oczywistość ;)

Więcej o krwiodawstwie na stronach:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz