04 października

Załatwiaj sprawy urzędowe z kanapy, czyli co to jest ePUAP i dlaczego warto założyć profil zaufanyZałatwianie spraw w urzędach czasem nie należy do najmilszych zajęć, a prawie zawsze zabiera nam cenny czas. Dlatego warto posiadać konto na ePUAP oraz profil zaufany - narzędzia do komunikacji elektronicznej z urzędami w Polsce - ułatwią Ci życie, masz czy nie masz firmy.
EPUAP to Twoje konto, z którego masz dostęp do usług administracji publicznej. 

Założenie ePUAP ma taki sam stopień trudności jak założenie profilu na Facebooku. Konto założysz w 5 minut tutaj: ePUAP - elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej

Mając konto ePUAP możemy również złożyć tam wniosek o założenie profilu zaufanego, który jest tak naprawdę bezpłatnym podpisem elektronicznym, do celów wyłącznie urzędowych (nie podpiszemy nim elektronicznie umowy z kontrahentem). Do potwierdzenia tego podpisu, podobnie jak każdego podpisu elektronicznego, niezbędne jest jego uwierzytelnienie. Wystarczy jedna wizyta w dowolnym urzędzie i profil zaufany będzie działał przez 3 lata. Za darmo :)

Jeśli udało się Wam przebrnąć przez formalności, a zapewniam, że to nic trudnego, możemy wykorzystać nasz podpis na wiele sposobów.

Przykład zastosowania - karta EKUZ

Chcesz wyjechać za granicę i potrzebujesz kartę EKUZ. Równie dobrze może to być wniosek o wydanie aktu urodzenia dziecka czy inna sprawa. Katalog spraw, które można załatwić elektronicznie jest naprawdę szeroki.

Po zalogowaniu się na konto ePUAP wyszukaj w katalogu spraw poniższą zakładkę i sprawę. Po wybraniu interesującej nas sprawy wystarczy kliknąć "Załatw sprawę" i nastąpi przeniesienie do interaktywnego formularza, dokładnie takiego samego, który wypełniamy ręcznie w NFZ. Należy uzupełnić dane, kolejnym krokiem jest podpisanie i wysłanie wniosku o wydanie karty EKUZ za pomocą profilu zaufanego. 

Użycie podpisu weryfikujemy SMS-em - identycznie jak przelew bankowy.


Done :) Wniosek został złożony. Gotową kartę EKUZ możesz odebrać w oddziale NFZ.

Powyższy przykład jest jednym z wielu zastosowań Profilu Zaufanego, oczywiście nie każdy urząd umożliwia załatwienie sprawy w ten sposób, natomiast z całą pewnością jest ich coraz więcej i z czasem możemy liczyć na to, że zdecydowana większość wniosków czy pism będzie mogła być składana elektronicznie.

Oczywiście jeśli masz firmę, wnioski CEiDG oraz deklaracje ZUS bez problemu złożysz podpisując się profilem zaufanym.

Co jeszcze warto wiedzieć? 

  • nie udostępniaj nikomu danych profilu - to Twój podpis, 
  • istnieje również możliwość założenia profilu firmowego - dla bardziej zaawansowanych.
Miłej zabawy :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz