26 października

Perfekcyjna lista "Things to do"


Z pozoru banalny temat. Ale gdy zaczynasz mieć na głowie 100 spraw dziennie, bez dobrego planowania zadań raczej się pogubisz. Raczej na pewno 😉 Przy okazji przeczytaj post o tym jak nie odwlekać wszystkiego co masz do zrobienia.Jak tworzyć listę rzeczy do zrobienia, aby spełniała swoją funkcję?


Byłoby idealnie, gdybyśmy potrafili o wszystkim przypomnieć sobie we właściwym momencie.
Z reguły tak nie jest, czego przyczyny bywają rożne: nadmiar obowiązków, przewlekły stres, problemy z pamięcią... i tak dalej. Niezależnie od przyczyny warto prowadzić zapiski, które z pewnością ułatwią ogarnięcie rzeczywistości.

Istnieje wiele metod zapisywania rzeczy do zrobienia: przy użyciu komputera (np. w kalendarzu Google czy umieszczanie notatki na pulpicie), w smartfonie lub przy użyciu kalendarza/karteczek. Wypróbowałam je wszystkie 😎 Niektórzy robią jeszcze notatki głosowe, ale wg mnie jest to bardzo niepraktyczne.

Najlepszą metodą jest zapisywanie listy zadań ręcznie, na jakiejkolwiek kartce - możemy zabrać ją ze sobą wszędzie i dowolnie edytować w miarę potrzeb. Ten sposób jest najbardziej korzystny dla wzrokowców.


Co warto zapisywać? 


Na pewno nie wszystko :) Jeśli będziesz zapisywać zbyt wiele codziennych firmowo - domowo - rodzinnych zadań na liście, stanie się ona za długa i po prostu zniechęci Cię do działania.

Z drugiej strony, dobrze jest też zapisać proste do załatwienia sprawy - szybciutkie skreślanie ich z listy działa motywująco. Tyle już zrobiłaś od rana!

Najważniejsze, aby zapisać czynności, o których nic czy nikt inny Tobie nie przypomni sam z siebie, np. terminy przelewów - przyszły odbiorca upomni się zazwyczaj po terminie, co może skutkować odsetkami.

💡Nie ma sensu zapisywania reczy, o których pamiętasz, które wykonujesz rutynowo! 

Do głowy wpadła myśl o czymś ważnym do załatwienia? Zanotuj tą rzecz TERAZ :)

Z Twojej listy zadań powinno wynikać, które czynności są priorytetem na dziś, co jest ważne (ale świat się nie zawali jeśli tego nie zrobisz) oraz - UWAGA - to co powinnaś była zrobić dawno temu (ale nie zrobiłaś i zadanie ciągle "wisi").


Zwykła kartka wystarczy, ale... kto by się zadowolił czymś zwykłym ;) 

Do wyboru są tak piękne notesy, że nawet jeśli nie masz nic do zrobienia, to i tak będziesz w nich zapisywać cokolwiek.Metoda zapisywania "Save and refresh page" 


Każdy dzień zaczynamy od nowej listy, sporządzonej poprzedniego dnia. Jeżeli nie udało się zrealizować zadań dzisiejszych, przepisz je na listę zadań na jutro. Zacznij pracę z listą na DZISIAJ, nie z wczorajszą makulaturą.

Przepisywanie zadań codziennie z kartki na kartkę wydaje się bezsensowne? A ile miesięcy temu planowałaś zareklamować kupiony produkt, zarejestrować firmę na portalu biznesowym, zrobić projekt ulotki reklamowej, zaktualizować stronę www? Co jakiś czas przypominasz sobie o tym, że miałaś to zrobić, lecz dopiero przepisując codziennie te zamierzchłe zadania, masz szansę na ich realizację.


Dlaczego to działa?


Przypatrz się strategiom dzieci - bardzo skutecznym! Otóż dzieci dopóty codziennie marudzą, dopóki im nie kupimy tego czego chcą i raczej szybko idzie im omotanie dorosłych. Nie mówią przecież raz w miesiącu: "Mamo, powinnaś kupić mi w wolnej chwili lizaka". Robią to dzień w dzień, aż w końcu masz dość i kupujesz tego lizaka. 😏 Jestem pewna, że gdy będziesz codziennie przepisywała zadanie, które w dalszym ciągu odwlekasz, będziesz na tyle wkurzona na siebie, że w końcu zostanie wykonane.

Skorzystaj z tej naturalnej cechy kobiecego umysłu - podatności na sugestie i marudź sama sobie.
Tak długo przepisuj z dnia na dzień niewykonane zadanie, aż w końcu je wykonasz.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz