09 października

Co to jest VAT-UE, NIP-UE, jak go sprawdzić i dlaczego musisz się do niego zarejestrowaćCo to jest podatek VAT łatwo sprawdzisz w Google. Cała konstrukcja tego podatku może wydawać się skomplikowana i tak w zasadzie jest :)

Nie musi Cię to zbytnio interesować, zwłaszcza że Twoja firma jest zwolniona z VAT. Ale czy wiesz, iż (pomimo to) są sytuacje, gdy musisz się zarejestrować do VAT?
Chodzi dokładnie o rejestrację do VAT-UE/NIP-UE. W artykułach podatkowych można spotkać zamienne używanie tych określeń. Przy czym VAT-UE to w rzeczywistości nazwa deklaracji podatkowej (informacji podsumowującej składanej już po rejestracji i po wystąpieniu transakcji unijnych), natomiast NIP-UE to numer NIP przedsiębiorcy zarejestrowanego na potrzeby transakcji unijnych - czyli Twój normalny NIP z przedrostkiem PL.

W jakich sytuacjach należy się zarejestrować?


Gdy kupujesz lub sprzedajesz na terenie Unii Europejskiej (towary i usługi) - jako przedsiębiorca. Przy zakupie towarów nie zawsze musisz się rejestrować od razu, dopiero po przekroczeniu limitu. 

Skupmy się na transakcjach, które na pewno Ciebie dotyczą lub planujesz je w niedalekiej przyszłości. Import usług, czyli np. zakup usługi Google AdWords lub reklamy na Facebooku - w ten sposób stajesz się stroną transakcji wewnątrzwspólnotowej :)

Kiedy należy się zarejestrować?


W przypadku importu usług - PRZED dokonaniem transakcji, ponieważ na fakturze powinien być Twój NIP-UE.

Jak się zarejestrować?


Należy wypełnić formularz VAT-R. Ale tylko pierwszą stronę (z danymi) oraz ostatnią, gdzie zaznaczasz odpowiednie kwadraciki w części C.3. W poz. 62 wpisujesz datę, od kiedy rozpoczynasz czynności, podpisujesz druk, zanosisz lub wysyłasz listem poleconym do Twojego urzędu. To wszystko.

UWAGA! Nie wypełniaj strony drugiej - przeznaczona jest do rejestracji do VAT krajowego. Jeśli nieopatrznie zaznaczysz tam któreś okienko, może to być ciężkie do odkręcenia.

Twoja księgowa zazwyczaj zażąda dodatkowej kwoty za złożenie VAT-R - ok. 50 zł netto. Wypełnienie samodzielnie tego druku zajmie co najwyżej 5 minut, w przypadku wątpliwości zawsze możesz skorzystać z bezpłatnej Krajowej Informacji Podatkowej - namiary znajdziesz w "Pomocnych stronach" na tym blogu.

Rejestracja jest bezpłatna. Nie musisz też posiadać żadnego zaświadczenia z urzędu skarbowego (jeśli bardzo chcesz to możesz je uzyskać, ale za nie już się płaci). Swój status UE (jak każdej innej firmy z UE) sprawdzisz tutaj.

Po rejestracji 

Funkcjonowanie Twojej firmy na rynku krajowym nie zmieni się. Nadal pozostaniesz przedsiębiorcą zwolnionym z VAT i będziesz wystawiać faktury ze "stawką" ZW, na których może ale nie musi pojawić się Twój NIP z przedrostkiem PL. Taki obowiązek będzie istniał tylko przy transakcjach wewnątrzwspólnotowych.

Jakie jeszcze będziesz mieć obowiązki, jako podmiot zarejestrowany do VAT-UE? O tym wkrótce na blogu. A tymczasem przeczytaj koniecznie post: Reklama firmy na Facebooku.

2 komentarze: