24 września

Na co zwrócić uwagę szukając informacji podatkowych w interneciePrawie każdy przedsiębiorca spotyka się z sytuacją, gdy musi znaleźć na szybko rozwiązanie jakiegoś problemu podatkowego. Nawet jeśli korzystasz z usług profesjonalisty, często sama sprawdzasz czy księgowa na pewno się nie pomyliła. Na tej samej zasadzie pytamy o zdanie Dr.Google - po wizycie u lekarza. Tak już jest.

Ponieważ nikt normalny nie czyta ustaw (😉), najczęściej wiedzę zdobywa się na blogach lub portalach podatkowych.


Oto cztery pułapki, na które można wpaść korzystając z porad podatkowych w internecie.Pułapka nr 1 - Informacje są zbyt lakoniczne

Praktycznie nie ma zagadnienia podatkowego, którego wyjaśnienie zajęłoby kilka zdań, więc jeśli artykuł, który czytasz, jest bardzo krótki, nie ma w nim odnośników do innych stron (rozwinięcie zagadnienia), to zweryfikuj przeczytane informacje z artykułami na innych portalach. Być może autor zapomniał wspomnieć o ważnym wyjątku, który dotyczy akurat Twojej sytuacji. Wcale nie musisz dochodzić do 37 strony w Google, wystarczy przejrzeć kilka.

Pułapka nr 2 - Informacje są za skomplikowane

Bardzo często chęć napisania profesjonalnego artykułu kończy się tekstem niezrozumiałym dla przeciętnego czytelnika. W efekcie, zamiast znalezienia rozwiązania problemu, jeszcze bardziej błądzimy. Podanie paragrafów, cytaty z ustaw, interpretacje, wyroki sądów - tym może się posiłkować specjalista. Jeśli trafisz na tego typu podatkowo-urzędniczy bełkot, możesz spokojnie opuścić stronę. Dobry artykuł, po przeczytaniu którego będziesz wiedzieć co robić, nie musi być skomplikowany. 

Pułapka nr 3 - Informacje są nieaktualne

Zawsze zwracaj uwagę na datę publikacji artykułu i ewentualne edycje. Wyszukuj najświeższe informacje - to uchroni Cię przed zastosowaniem nieaktualnego przepisu. Prawo podatkowe naprawdę zmienia się jak w kalejdoskopie.

Pułapka nr 4 - Informacje są nieprawdziwe

Tak, to co czytasz nie musi być prawdą. Autor najzwyczajniej w świecie mógł się pomylić. Patrz - pułapka nr 1 - zawsze weryfikuj przeczytane informacje.

Jeśli pomimo zdobytej wiedzy nadal nie wiesz w jaki sposób rozwiązać sprawę - oddaj ją w ręce dobrej księgowej czy doradcy podatkowego. Wiąże się to oczywiście z dodatkowym kosztem, jednak ewentualne kary, w przypadku kontroli podatkowej, mogą być znacznie wyższe.

Jak wybrać dobrą księgową? Mini poradnik

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz