27 września

Jak wybrać dobrą księgową? Mini poradnik

Na pewno znasz sytuacje, gdy po wizycie u fryzjera nie możesz spokojnie przejrzeć się w lustrze. A przecież byłaś w salonie fryzjerskim i oddałaś swoje włosy w ręce specjalisty, płacąc za to niemało. Dlaczego? Bo są fryzjerzy i "fryzjerzy". Dokładnie tak samo jest w przypadku księgowych. 


Więc jak wybrać księgową i co to właściwie znaczy: dobra księgowa?


Wykształcenie i doświadczenie są ważne, ale... tu Cię zaskoczę. Nie są najważniejsze. Zdarzają się osoby bez przygotowania merytorycznego, bieglejsze w przepisach niż dziewczyna po studiach podatkowych. Zdarzają się również osoby bez wykształcenia kierunkowego, ale z bogatym doświadczeniem w zawodzie, dzięki któremu dobrze wiedzą co w trawie piszczy. 

→ Dobra księgowa musi być przede wszystkim inteligentna. 

Przepisy prawa podatkowego są wyjątkowo skomplikowane, poruszanie się w nich wymaga sprawnego umysłu i zdolności analitycznych. Prawo zmienia się cały czas, każdy klient ma inną sytuację. To co może być kosztem w zakładzie pogrzebowym sąsiadki, niekoniecznie można ująć w kosztach Twojej kwiaciarni - księgowa musi doskonale znać profil Twojej dzialalności i plany biznesowe, kontaktować się z Tobą, proponować rozwiązania korzystne finansowo.

→ Dobra księgowa nie musi wiedzieć wszystkiego - musi wiedzieć gdzie znaleźć potrzebne informacje, co sprawdzić, do kogo zadzwonić, jak zagadać do pani w urzędzie, oszacować ryzyko. 

Tak, tak - ryzyko, ponieważ nigdy nie mamy pewności, czy kontrola podatkowa nie zakwestionuje naszych poczynań - księgowa powinna ocenić jakość argumentów na potwierdzenie, że poniesiony koszt był niezbędny do osiągnięcia przychodu. Pamiętaj, że ryzyko popełnienia błędu jest wpisane w każdy zawód - nawet najlepsza księgowa może sie po prostu pomylić.

→ Dobra księgowa nie powinna proponować rozwiązań łamiących prawo. 

Gdy przyniesiesz jej 100 faktur za paliwo (uzbieranych przez pomocnych znajomych), powinna zwrócić uwagę, że nie bylo możliwości zużycia takiej ilości paliwa i tego typu kombinatorstwo może źle się skończyć. Jeśli Twoja księgowa bezmyślnie je księguje - zacznij myśleć o zmianie biura rachunkowego.


Czyli w końcu jaka jest dobra księgowa? 


Otwarta, inteligentna, z analitycznym usmysłem, lubiąca swoją pracę, kontaktowa, pomocna (ale potrafi ściągnąć Cię na ziemię), dobrze jak jest wykształcona i ma doświadczenie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz