25 września

Czy warto założyć firmowe konto bankowe?Prowadzenie firmy bez konta bankowego jest w określonych sytuacjach możliwe, ale wyjątkowo niepraktyczne. Przedsiębiorca potrzebuje konta do rozliczeń z kontahentami oraz opłacania podatków i składek ZUS. 

Większość nowych przedsiębiorców zastanawia się, czy muszą posiadać firmowy rachunek bankowy Odpowiedz jednoznacznie brzmi: nie. Osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą mogą posługiwać się swoim prywatnym kontem, pod warunkiem, że są jego jedynym posiadaczem. Wykluczone jest w tym przypadku posiadanie współnego konta np. z mężem czy rodzicem.

Jeśli jeszcze nie wiesz, czy zalożyć konto firmowe, oto kilka argumentów za tą opcją:

1. Lepsza kontrola budżetu firmy


Zdecydowanie łatwiej gospodaruje się środkami finansowymi firmy, gdy znajdują się na osobnym koncie - koncie firmowym. Nie mieszają się transakcje prywatne z firmowymi, co jest istotne, gdy korzystasz intensywanie z karty płatniczej. Dokładnie wiesz jakie są Twoje dochody i wydatki - wynik finansowy firmy masz na tacy.


2. Wygodny interfejs


Konta firmowe posiadają rozwiązania dedykowane specjalnie dla przedsiębiorców. Tym samym Twój rachunek bankowy może zostać jednocześnie Twoim terminarzem, notesem lub wirtualną księgowością. Wszystko w jednym miejscu - dobre konto bankowe pozwoli zaoszczędzić Ci sporo czasu. 

3. Dodatkowe pieniądze pod ręką


Jeśli zdarzy się konieczność skorzystania z produktów kredytowych, na koncie firmowym dostaniesz je na specjalnych warunkach.

4. Koszty, koszty


Słowo przyjazne przedsiębiorcy. Wszystkie opłaty, prowizje i odsetki od kredytu, związane z kontem firmowym, będą stanowiły koszt Twojej firmy i tym samym obniżą wysokość podatku dochodowego do zapłaty. Należy przestrzegać tylko jednej zasady: operacje na rachunku muszą dotyczyć prowadzonej działalności gospodarczej.

Banki prześcigają się w propozycjach dla przedsiębiorców. Zanim podejmiesz decyzję, z której oferty skorzystać, dobrze je przeanalizuj. 

Założenie konta firmowego trwa 15 minut, następne 15 należy przeznaczyć na poinformowanie odpowiednich organów o tym fakcie - poprzez aktualizację wpisu do CEiDG. Więcej o aktualizacji wpisu w poście: w jakich sytuacjach należy zaktualizaowac status firmy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz